Épületenergetikai Civil Akadémia a Parlamentben


Konferenciát tartott az energiahatékonyság és a fenntarthatóság jegyében Négy szervezet összefogásával megalakult az Épületenergetikai Civil Akadémia (ÉCA). A mai napon mutatkozott be az ÉCA az önkormányzati döntéshozók előtt a Parlament Gazdasági Bizottsága Energetikai Albizottsága által rendezett szakmai konferencián az Országházban. Az Épületenergetikai Civil Akadémia (ÉCA) alapvető célkitűzése, hogy a meglévő középületek – legyenek állami vagy […]

Konferenciát tartott az energiahatékonyság és a fenntarthatóság jegyében Négy szervezet összefogásával megalakult az Épületenergetikai Civil Akadémia (ÉCA).

A mai napon mutatkozott be az ÉCA az önkormányzati döntéshozók előtt a Parlament Gazdasági Bizottsága Energetikai Albizottsága által rendezett szakmai konferencián az Országházban.

Az Épületenergetikai Civil Akadémia (ÉCA) alapvető célkitűzése, hogy a meglévő középületek – legyenek állami vagy önkormányzati tulajdonban- fenntartásához, korszerűsítéséhez illetve az új középületek építéséhez kapcsolódó intézményi és igazgatási döntéshozók megfelelő ismeretekkel rendelkezzenek a fenntartható fejlődés és energiatakarékos építőipari filozófia (technológiák, eljárások) területén.

Az ÉCA programkoncepció életre hívói: A Magyar Építőanyagipari Szövetség (MÉASZ), az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI Kft.), a Homo Oecologicus Alapítvány és a Masterplast Jövő Generációja Alapítvány.

A mai parlamenti konferencia tapasztalatait alapul véve az ÉCA alapítói 2013 elején akkreditált  képzési programot indítanak el a projekteket felügyelő és megvalósító műszaki és gazdasági  szakemberek részére, amely tematikájában eszközeiben és képzési struktúrájában harmonikusan illeszkedik a kapcsolódó Európai Uniós, a magyarországi kormányzati szakpolitikai törekvésekhez, dokumentumokhoz (pl. kormányzati energiastratégia), valamint az épületenergetika és egészében véve az építőipar modern igényeihez, elvárásaihoz.

A képzés szakmai modulrendszerének (oktatási program, segédanyagok) összeállítását és folyamatos szakmai gondozását a MÉASZ  és a Homo Oecologicus Alapítvány koordinálja Az ÉMI Kft. révén biztosított lesz, hogy az ÉCA képzési programjában érvényre jussanak az minőségpolitikai érdekek, törekvések.

Az ÉCA-programról Bencsik János országgyűlési képviselő, a szakmai konferenciának otthont adó Energetikai albizottság vezetője az alábbiakban fejtette ki véleményét:
„A földi bioszféra működőképessége és fenntarthatósága a megbízható energia ellátáson és a zárt, megújuló anyagcikluson nyugszik. Az utóbbi 2-3 évszázad fantasztikus mértékű növekedését a fosszilis energiahordozókban elraktározott napenergia tette lehetővé, melyet a létrejöttéhez képest milliószoros sebességgel használunk fel. Miután a megújuló energiaforrások növekvő használata még kis mértékben sem tudta átvenni a fogyó nem megújulók szerepét, ezért nem marad más út az alkalmazkodáshoz, mint  a  felhasznált energia mennyiségének csökkentése takarékoskodással és hatékonyság növeléssel. A Nemzeti Energiastratégiában rögzített célok megvalósítását úgy kell összerendezni, hogy a rendelkezésre álló szűkös források össztársadalmi szempontból a legnagyobb haszonnal párosuljanak. A közjó érdekében a fejlesztés mérsékelje az országhatáron kívüli energiahordozóktól való függőséget, tartalmazzon hazai hozzáadott értéket, a lehető legnagyobb mértékben hazai munkaerőre és beszállítókra alapozódjék, segítse elő a nemzetközi piacokon való sikeres részvételt és bizonyuljon üzletileg fenntarthatónak. A fenti elvárásoknak leginkább egy nemzeti épületkorszerűsítési program képes megfelelni, amely összekapcsolható egy aprófalvas térségfejlesztési programmal. Ennek jövőbeni sikeressége viszont attól függ, hogy rendelkezésre állnak-e a szükséges emberi, szervezeti és intézményi erőforrások. Az Épületenergetikai Civil Akadémia jelentős mértékben járulhat hozzá a szükséges tudás megszerzéséhez.”

„A Masterplast Jövő Generációja Alapítvány mérnöki szakmai támogatást nyújt a kezdeményezéshez” – mondta el Ács Balázs, a szervezet képviselője.

„Emellett számos hasznos információval fogjuk ellátni a programban részt vevő döntéshozókat arról, hogy a homlokzattal és nyílászáróval kapcsolatos energetikai koncepció esetén milyen tényezőkre kell odafigyelni egy tender kiírásakor” – tette hozzá Ács Balázs„Szervezetünk munkája során eddig is kiemelt figyelmet fordított a jövő generációk érdekében az élhető, fenntartható környezet megvalósítására, így örömmel csatlakoztunk ehhez az új kezdeményezéshez” – hangsúlyozta a Masterplast Jövő Generációja Alapítvány képviselője.


Masterplast Nyrt.

Az 1997-ben alapított Masterplast csoport a közép-kelet-európai régió legnagyobb magyar többségi tulajdonban lévő építőanyag gyártó és forgalmazó vállalata. A cégcsoport 10 országban rendelkezik saját tulajdonú leányvállalattal, és további 30 országba értékesíti termékeit. A Budapesti Értéktőzsdén, a prémium kategóriában jegyzett vállalat 2022-es árbevétele 201,8 millió euró volt.